Zasada działania gumowych baniek akupunkturowych:
Bańki akupunkturowe stawia się w ściśle określonych punktach ciała w zależności od schorzenia wykorzystując wiedzę stosowaną w akupunkturze (wszystkie punkty zaznaczone są na załączonej do zestawu instrukcji). Głosi ona, że energia życiowa Qi krąży w organizmie człowieka specjalnymi kanałami zwanymi meridianami. Działanie, na meridiany w odpowiednich punktach ciała pobudza krążenie energii Qi i wyrównuje jej poziom. W ten sposób wpływa się na stan narządów wewnętrznych, przez które przechodzą, przyspieszając proces powrotu do zdrowia i pozbywając się dolegliwości.
Zasada działania baniek polega na wywołaniu efektu wsysania, wskutek czego skóra pod bańką jest wciągana do środka. Przystawianie baniek w ściśle określonych punktach na meridianach powoduje przyspieszenie krążenia i przepływu energii życiowej Qi, krwi i płynów ciała w wybranym, meridianie, co inicjuje proces oczyszczania się organizmu ze wszystkich toksyn zarówno przyjętych z pokarmem, jak i powstałych w wyniku wadliwej przemiany materii oraz wytwarzanych przez niszczące organizm bakterie
Najczęściej występujące dolegliwości, w których można wykorzystać bańki:
Grypy, przeziębienia i inne infekcje, Dzwonienie w uszach, astma, bezsenność
Dolegliwości układu krążenia takie jak: bóle serca, nadciśnienia tętnicze
Dolegliwości układu pokarmowego takie jak: choroba lokomocyjna, bóle brzucha, wymioty, wzdęcia brzucha, biegunka, hemoroidy
dolegliwości stawowo-mięśniowe takie jak: bóle karku i szyi, kręcz szyi Ischias, zapalenie stawu barkowego, bóle stawu kolanowego, skręcenie stawu barkowego, skręcenie stawu łokciowego, zapalenie „korzonków", bóle pasa
Impotencja, prostata, tracenie nasienia
ceuloitis
czyrak
Stawianie baniek akupunkturowych:
Bańki stawiane są na powierzchni skóry w punktach akupunkturowanych zaznaczonych na dołączonych do zestawu obrazkach. Dla każdej dolegliwości stosuje się po kilka takich punktów.
Bańki stawia się na wszystkich punktach symetrycznie po obu stronach ciała. W zestawie znajdują się tylko 4 bańki, dlatego też przystawia się je kolejno w podanych punktach lub stosuje się kilka zestawów baniek.
Aby przystawić bańkę należy ją chwycić oburącz trzymając palcami wskazującymi i środkowymi za dolną krawędź bańki, natomiast kciukami naciskając jej szczyt. Zgniatając bańkę w ten sposób wyciska się powietrze z jej wnętrza. Następnie lekko przyciskając do wybranego miejsca na ciele należy cofnąć palce z krawędzi bańki i zwolnić uścisk kciuków.
Duże bańki stawia się na stawach i powierzchniach silnie umięśnionych; mniejsze w punktach wrażliwych oraz u dzieci.
Bańki można stawiać, co 2-gi dzień na 15 – 20 min. Przebieg kuracji obejmuje 10 zabiegów w jednej serii. Przy schorzeniach przewlekłych stosuje się 7 – dniowe przerwy pomiędzy seriami.
Masaż bańką:
W przypadku przeziębień oraz grypy i innych infekcji można zastosować masaż pleców bańką. Przed przystąpieniem do zabiegu należy całą powierzchnię masowaną posmarować oliwką. Następnie przystawia się bańkę w okolicy ramienia np. lewego i przesuwa się ją raz przy razie z góry na dół i z dołu do góry masując całą okolicę pleców. Dla osób dorosłych stosuje się największą bańkę w zestawie, dla dzieci bańki odpowiednio mniejsze w zależności od wieku dziecka.
Przy dolegliwościach mięśniowych innych części ciała masuje się bolące miejsca w ten sam sposób.
Przeciwwskazania:
Nie stosować baniek przy zaburzeniach krzepliwości krwi, w przypadku wylewów podskórnych i obrzęków spowodowanych stłuczeniem lub skręceniem nie stosować baniek przed upływem 24 godzin od urazu.
U kobiet w ciąży nie stawiać dużych baniek na brzuchu i nie stosować wysokiego ciśnienia zasysania.
U osób bardzo wychudzonych i u małych dzieci nie stosować baniek w okolicach łopatek, kręgosłupa, sutków, koniuszka serca, żołądka oraz jamy brzusznej
Bańki należy przechowywać czyste w suchym miejscu w temperaturze pokojowej z dala od grzejników i unikać ekspozycji słonecznych.