Skład:
1 tabl. powl. zawiera 10 mg cetirizyny w postaci dichlorowodorku.
Substancje pomocnicze:
laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, skrobia kukurydziana, powidon K-25, magnezu stearynian, karoksyloskrobię sodowa, krzemionkę koloidalną bezwodną, sodu laurylosiarczan, hypromeloze, makrogol 6000
Działanie:
Allertec WZF należy do grupy preparatów przeciwhistaminowych o skutecznym, silnym i długotrwałym działaniu. Lek działa już we wczesnej fazie reakcji alergicznej (zależnej od histaminy), a także wykazuje wpływ na fazę zaawansowaną stanu alergicznego i znacznie zmniejsza migrację komórek reakcji zapalnej oraz uwalnianie mediatorów odczynu zapalnego objawiającego się: dokuczliwymi objawami ze strony organizmu, typu: katar alergiczny lub sienny, pieczenie i świąd spojówek, odczyny skórne. Ceteryzyna zawarta w Allertec WZF, dobrze się wchłania z przewodu pokarmowego, a jej maksymalne stężenie we krwi po osiągnięte zostaje już po 30-60 minutach. Lek jest wydalany z organizmu głównie z moczem w postaci nie zmienionej.
Wskazania:
Przewlekłe oraz sezonowe alergiczne zapalenie błon śluzowych nosa, alergiczne zapalenie spojówek, przewlekła pokrzywka idiopatyczna.
Przeciwwskazania:
Nadwrażliwość na cetirizynę lub hydroksyzynę, okres karmienia piersią. W ciąży stosować jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Ostrożnie stosować w niewydolności nerek i wątroby oraz w zaburzeniach równowagi wodno-elektrolitowej (zwłaszcza w hipokaliemii).
Dawkowanie:
Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 r.ż. 10 mg raz dziennie. Dzieci 6-12 r.ż. (w zależności od masy ciała): m.c. <30 kg - 5 mg raz dziennie; m.c. >30 kg - 10 mg raz dziennie. W niewydolności nerek i wątroby leczenie rozpoczyna się od dawki 5 mg raz dziennie.
Uwagi:
Należy zachować ostrożność, prowadząc pojazdy i obsługując urządzenia mechaniczne. Lek należy odstawić na kilka dni przed wykonaniem testów skórnych.